e-Recepta: zmiana w zasadach obsługi wskazań refundacyjnych dla listy D2 uprawnienie S

KOMUNIKAT  

Od 1 stycznia 2025 zmiana w zasadach obsługi wskazań refundacyjnych dla listy D2 (uprawnienie S - senior).

Wraz z nowym, styczniowym obwieszczeniem refundacyjnym wprowadzona zostanie nowa zasada dotycząca zasad przyznawania refundacji dla produktów na liście D2.

Dotychczas prawo do refundacji dla produktów z list D1, D2 oraz E, w całości uwzględniało zakres wskazań refundacyjnych z list podstawowych, tj.: A1, A2, lub A3.

Od stycznia 2025, wprowadzona zostaje zasada wyłączeń, polegająca na tym, że niektóre opakowania produktów na liście D2 mogą posiadać wskazania refundacyjne wykluczone z bezpłatnej listy D2.

W przyszłości ta zasada może być wprowadzona również na listach D1 i E.  













    Na co należy zwrócić szczególną uwagę: 

    • W przypadku, gdy wystawca recepty chce zastosować uprawnienie dodatkowe "S" wskazując tym samym, że chce zastosować ulgę wynikającą z listy D2, powinien upewnić się, że wskazanie, które jest podstawą do zastosowania tego trybu, nie zostało wyłączone z listy dopuszczalnych wskazań refundacyjnych.
    • Jeżeli dane opakowanie leku jest ordynowane na podstawie wskazania, które zostało wyłączone z listy dopuszczonych wskazań, to w takim przypadku, wystawca nie może na recepcie zastosować oznaczenia uprawnienia dodatkowego "S".
    • W obu sytuacjach oznaczenie poziomu refundacyjnego np. "30%", pozostaje bez zmian.


    Ta sama zasada może dotyczyć w przyszłości dotyczy uprawnień "DZ" oraz "C", jednakże na obwieszczeniu obowiązującym od 1.01.2025 r. nie będzie takowych wykluczeń w przypadku uprawnień "DZ" oraz "C".










    Jak wprowadzamy zmiany:  


    1. Plik eksportu SOLR, usługa rejestru leków.



    W pliku na poziomie elementu zostają dodane 3 nowe atrybuty: refundacjaD1, refundacjaD2, refundacjaE

    W przypadku gdy dane wskazanie refundacyjne jest wyłączane (brak możliwości zastosowania go w liście D2 lub w przyszłości na listach D1, E), odpowiedni atrybut pojawia się z wartością false. Np. refundacjaD2="false".

    Przykład XML:<wskazanie idWskazania="1656" rodzajWskazania="P" wiekOd="18" refundacjaD2="false">Opis wskazania refundacyjnego...</wskazanie>



    2. Reguły walidujące - wspomagające.



    Przy zapisywaniu recepty z użyciem opakowania, dla którego istnieje wyłączenie refundacyjne, gdy jednocześnie wystawca recepty nie dołączył wskazania refundacyjnego, system P1 zwróci ostrzeżenie informujące o konieczności upewnienia się co do prawidłowości zastosowanego uprawnienia dodatkowego.


    3. Aplikacja gabinet.gov.pl



    W aplikacji gabinet.gov.pl w formularzu definiowania recepty w przypadku, gdy poziom refundacji nie jest ustalany w oparciu o listę wskazań refundacyjnych, wprowadzone zostaną ostrzeżenia informujące wystawcę recept o zwróceniu uwagi na prawidłowość zastosowanego uprawnienia dodatkowego, dla opakowań, dla których istnieją wyłączenia refundacyjne.








    Zalecenia implementacyjne do oprogramowania gabinetowego. 

    Aby uniknąć pomyłek i wesprzeć wystawców recept proponujemy zastosować następujące rozwiązania:
           

    1. Po wybraniu opakowania, dla którego na liście wskazań refundacyjnych, znajduje się wyłączona refundacja D2, poinformować wystawcę o konieczności upewnienia się dla zastosowanego trybu – dla uprawnienia dodatkowego "S".
           

    2. W zależności od budowy oprogramowania, jeżeli w formularzu wystawiania recepty, informacja o uprawnieniach dodatkowych jest niezależna (nadrzędna), w stosunku do grupy ordynowanych leków (tak jest w aplikacji gabinet.gov.pl), zweryfikować, czy nie dochodzi do potencjalnej kolizji, w której dla jednego leku ma zastosowanie uprawnienie "S", a dla innego leku, z racji wyłączonego wskazania refundacyjnego, symbolu tego uprawnienia dodatkowego być nie powinno. W takim przypadku należałoby powiadomić powiadomić o sytuacji wystawiającego i np. zasugerować niezależne wystawienie recepty, gdzie będzie można inaczej ustawić uprawnienie dodatkowe.